Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyası

Məzunlar

ADBTIA-nın məzunları yüksək əzmkarlıq, güclü iradə və liderlik qabiliyyəti ilə həmişə seçiliblər. İlk dəfə 1933-cü ildə Akademiya 39 nəfərdən ibarət olan öz məzunlarını yola salmışdır. O vaxtdan bu günə qədər ADBTİA-nın məzunlarının sədaları dünyanın müxtəlif yerlərindən, ən yüksək zirvələrdən gəlmişdir. Biz öz məzunlarımızla fəxr edirik!

Milli Qəhrəmanlar

Əliyar Əliyev (1957 - 1992) - 3 oktyabr 1992-ci il tarixdə tabor komandiri Əliyar Əliyev və onun sürücüsü Laçının iki kilometrliyində yerləşən “Tikanlı zəmi” yüksəkliyi uğrunda döyüşdə qəhrəmancasına həlak olublar. Əliyar Əliyev Qubadlı rayonunun Qəzyan kəndində dəfn olunub.

İlqar İsmayılov (1959 - 1992) - 128 nəfər döyüşçüyə rəhbərlik edərək Qızartı yüksəkliyini erməni basqınçılarından azad etmişdir. İgid komandir 1 oktyabr 1992-ci il tarixdə qəhrəmancasına həlak olmuşdur.

Mədət Quliyev (1958-ci ildə anadan olub) - Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 26 dekabr 1995-ci il tarixli fərmanı ilə polis polkovniki Quliyev Mədət Qəzənfər oğluna Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı fəxri adı verilir.

SSRİ və müstəgil  dövlət birliyinin yığma komandaları  tərkibində yay  Olimpiya  oyunlarında  əldə etdikləri medallar (1952-1996)

Rəşid Məmmədbəyov (1952, Sərbəst güləş üzrə gümüş medalı)

Yuri Konovalov (1956, 1960, Yüngül atletika üzrə gümüş medalı)

Yevgeni Saltsin (1960, vaterpol üzrə gümüş medalı)

İnna Rıskal (1968,1972 voleybol üzrə qızıl medal; 1964,1976 gümüş medal)

Nikolay Kuznetsov (1964,vaterpol üzrə bürünc medal)

Aydın İbrahimov (1964, vərbəst güləş üzrə bürünc medal).

Vera Lantratova (1968, voleybol üzrə  qızıl medal)

Aleksandr Kornelyuk (1972, atletika üzrə gümüş medal)

Rəfiqə Şabanova (1976, həndbol üzrə qızıl medalı)

Lyudmila Şubina (1976, həndbol üzrə qızıl medal).

Larisa Savkina (1980, həndbol üzrə qızıl medal) 

Tatyana  Şviqanova (1980, otüstü hokkey üzrə gümüş medal)

İlqar Məmmədov (1988, 1996, qılıncoynatma üzrə qızıl medal)

Boris Koretski (1988, qılıncoynatma üzrə qızıl medal)

İqor Ponomaryov (1988, futbol üzrə qızıl medal)

Elina Quseva (1988,1992 həndbol üzrə qızıl medal)

Nazim Hüseynov (1992, cüdo üzrə qızıl medal)

Valeri Belenki  (1992, gimnastika üzrə qızıl və bürünc medalı)

Müstəqillik dövründə yay Olimpiya oyunlarında əldə etdikləri medallar (1996-2016)

Adı və soyadı (idman növü)

İştirakçıların      sayı

Medallar

Tutduğu     yer

 

 

 

 

 qızıl 

 gümüş

bürünc

 

 

  XXVI 1996, Atlanta (ABŞ)

Namiq Abdullayev (sərbəst güləş)

1

 

1

 

      II

  XXVII 2000, Sidney (Avstraliya)

Zemfira Meftahətdinova (stend atıcılığı)

1

1

 

 

      I

Namiq Abdullayev (sərbəst güləş)

1

1

 

 

      I

Vüqar Ələkbərov (boks) 

1

 

 

1

      III

  XXVIII 2004, Afina  (Yunanıstan)

Fərid Mansurov  (yunan-Roma)

1

1

 

 

       I

Ağası Məmmədov  (boks)

1

 

 

1

      III

Fuad Aslanov (boks)

1

 

 

1

      III

Zemfira Meftahətdinova (stend atıcılığı)

1

 

 

1

      III

İradə Aşumova (güllə  atıcılığı)

1

 

 

1

      III

XXIX 2008, Pekin   (Çin)

Elnur Məmmədli (cüdo)

1

1

 

 

       I

Rövşən Bayramov  (yunan-Roma)

1

 

1

 

      II

Vitali Rəhimov  (yunan-Roma)

1

 

1

 

      II

Şahin İmranov (boks)

1

 

 

1

     III

  XXX 2012,  London

   

 

 

 

Toğrul Əsgərov (sərbəst güləş)  

1

1

 

 

      I

Rövşən Bayramov (yunan-Roma güləşi)

1

 

1

 

      II

Teymur Məmmədov (boks)

1

 

 

1

      III

Emin Əhmədov (yunan-Roma güləşi)

1

 

 

1

      III

  XXXI 2016,  Rio-de-Janeyro (Braziliya)

Elmar Qasımov (100 kq, cüdo) 

1

 

1

 

       I

Toğrul Əsgərov (65 kq, sərbəst güləş)

1

 

1

 

       I

Hacı Əliyev (57 kq, sərbəst güləş)

1

 

 

1

       I

Cəbrayıl Həsənov (74 kq, sərbəst güləş)

1

 

 

1

       I

Rəsul Çunayev (66 kq, yunan-Roma güləşi)

1

 

 

1

       I

 

Dünya çempionları

İnna Riskal (voleybol)

Aydın İbrahimov (güləş)

Vera Lantratova  (voleybol)

Arif Niftullayev (güləş)

Xəzər İsayev (sərbəst güləş)

İradə Aşumova (atıcılıq)

Məhəddin Allahverdiyev (yunan-Roma güləşi)

Elina Quseva (həndbol)

Valeri Belenki (gimnastika)

Hafiz Süleymanov (ağır atletika)

İlqar Məmmədov (qılıncoynatma)

Zemfira Meftahətdinova (stend atıcılığı)

Niyaməddin Paşayev (taekvondo)

Nizami Paşayev (ağır atletika)

Arif Abdullayev (sərbəst güləş)

Ağası Məmmədov (boks)

Fərid Mansurov (yunan-Roma güləşi)

Cavid Çələbiyev (boks)

Elxan Məmmədov (cüdo)

Elvin Məmişzadə (boks)

Hacı Əliyev (sərbəst güləş)

Avropa çempionları

Jenenkov Valeri (üzgüçülük)

Ələkbər Məmmədov (futbol)

Sergey Lixaçev (tennis)

Vladimir Maksimov (həndbol)

Diana Osoliker (atıcılıq)

Valeri Timoxin (stend atıcılıqı)

Tatyana Kurnikova (üzgüçülük)

Rafiq Hacıyev (güləş)

Nazim Hüseynov (cüdo)

Natiq Eyvazov (yunan-Roma)

Rövşən Hüseynov (boks)

Namiq Abdullayev (güləş)

Aleksandr və Valeri Lıçkin qardaşları (akrobatik gimnastika)

Elşən Seyfullayev (akrobatik gimnastika)

Elxan Şahbazzadə (akrobatik gimnastika)

Vahid Nəzərov (ağır atletika)

Elçin İsmayılov (cüdo)

Kifayət Qasımova (cüdo)

Nazim Əlicanov (sərbəst güləş)

Vitali Rəhimov (güləş)

Rövşən Bayramov (güləş)

İlkin Şahbazov (taekvondo)

Elnur Məmmədli (cüdo)

Elnur Amanov (taekvondo)

Əli İsayev (güləş)

Teymur Məmmədov (boks)

Təvəkkül Bayramov (taekvondo)

Cəbrayıl Həsənov (güləş)

Salman Əlizadə (boks)

Fəridə Əzizova (taekvondo)

Hüseyn Mehrəliyev (taekvondo)

Toğrul Əsgərov (sərbəst güləş)

Sona Əhmədli (güləş)

Firudin Quliyev (ağırlıq qaldırma)

İntiqam Zairov (ağırlıq qaldırma)

Əfqan Bayramov (ağırlıq qaldırma)

Dadaş Dadaşbəyli (ağırlıq qaldırma)

Rüstəm Orucov (cüdo)